TARİHÇEMİZ

60’a giden yolda 

 

1965 yılında A. Turan Kurtcebe tarafından kurulan TUNİK, elektronik sektörünün lider tedarikçi firmalarının başında gelmektedir.  

 

Türkiye’nin henüz televizyonla tanışmadığı dönemde, elektromekanik switch üretimi amacıyla 10 kişiyle üretime başlayan TUNİK, dönemin en büyük televizyon üreticilerinden Profilo ve Koç grubu için elektronik yan sanayinin en önemli parçalarını üretmeye başladı. 

 

TUNİK, 450 kişilik yenilikçi ve kaliteli ekibiyle çok kısa süre içerisinde Türkiye’nin tüm elektrik ve elektronik üreticilerine elektromekanik komponentlerin yanı sıra konnektörlü kablo demetleri üreterek kendi alanında ülkemizin en büyük konnektör üreticisi olmayı başardı. 

Türkiye’de üret dünyada tüket 

 

80’li yıllarda hızla büyüyen ülke ekonomimiz ve beraberinde ihracatın artmasıyla TUNİK’in kaliteli üretimi, çok uluslu elektronik firmalarının da dikkatini çekti. Dönemin en büyük konnektör ve kablolu könnektör üreticisi Philips Holland ile Türkiye elektronik pazarı için proje beraberlikleri gerçekleştirildi. 

 

Bu birliktelik TUNİK’e yurtdışı kapılarını açtı. Ericsson, Motorola, Northern Telecom, Grundig, Philips gibi çok uluslu markaların yanında özellikle televizyon üretimi ve ihracatında Türkiye’nin lokomotif firmaları Profilo Telra, Vestel, Beko ve Arçelik, Elbit gibi firmaların en önemli tedarikçisi durumuna geldi. 

 

Böylece gerek Türkiye gerekse de dış pazarlarda üretilen televizyonların büyük bir bölümünde TUNİK imzası bulunan komponentler kullanılmaya başlandı. 

Uluslararası Markalarla İş Birliği 

 

Elektronik sektörünün hızla ilerlediği süreçte sürekli yeniliklerin peşinde koşan TUNİK sektörün ihtiyaçlarına cevap vermek adına Japon Hitachi, – Lucent, -IDB Telecom, -Quante ile de üretim odaklı AR-GE çalışmaları gerçekleştirdi. 

 

Ayrıca Avrupa’nın en büyük elektronik firmalarından Network Electronic Türkiye’deki yatırımlarında proje ortaklığı için TUNİK’i seçti.

tunik-sabanci
photo1662289988
tunik-foto-1
tunik-foto-2
tunik-foto-3
tunik-foto-4
tunik-foto-5
tunik-foto-6
tunik-foto-7
tunik-foto-8
tunik-foto-10
tunik-foto-11
tunik-foto-12
tunik-foto-13
tunik-foto-14
tunik-foto-15